Saç Ekimi

FUE ile Saç Ekimi

Dünyada ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan FUE (Follicular Unit Extraction) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten bir saç ekimi işlemidir. FUE ile tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin tek tek başın saçsız bölgesine transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

Saç kaybı öncelikle yaşlanma, hormonal değişiklikler ve ailesel kelliğe eğilim gibi faktörlerin bir bileşimi sonucu ortaya çıkar. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa kelliğin şiddeti o kadar ağır olur. Saç kaybı travma ya da yanık gibi nedenlere bağlı olabilir ancak bunlarda tedavi şekli, rekonstrüktif işlemler gerektirir. Saçınızdaki dökülme sizi rahatsız edecek boyutlara ulaştı ise; bu konu ile ilgili bir plastik cerrahla görüşmeniz sizi rahatlatacaktır. Saç kaybı şekilleri birbirine benzemekle birlikte, saç onarımı kişiye özel bir uygulamadır. Özellikle ön saç hattı yüz ifadenizin çok önemli bir unsurudur ve doğal görünümlü bir saç hattı oluşturulması son derece önemlidir.

Uygulanacak anestezi: Hangi saç ekimi işlemi uygulanırsa uygulansın tercih edilen anestezi şekli lokal anestezidir.

Greftlerin alınması fue motoru sayesinde yapılır ve bu işlem için önceden uyuşturulmuş olan alanın özel bir sıvı aracılığıyla şişirilmesi gerekir. Yüzey genişletici bu sıvı sayesinde hem köklerin daha rahat serbestleşmesi hem de daha fazla sayıda kök elde edilmesi sağlanmış olur.

Greftler alındıklarında steril olarak korunacakları içinde besleyici bir sıvının olduğu kaplara konurlar. Düzenli bir sırayla ve sayılarak yapılan bu işlem sayesinde hem greftler tekli , ikili ve çoklu köklere ayrıştırılmış olur hem de tam ve kesin bir rakamla alınan greft sayısı belli olmuş olur. Greftlerin tekli , ikili ve çoklu olarak ayrıştırılmasının önemi büyüktür çünkü ekim sahasının her yerine her tip greft ekilmez.

Greft alınması işlemi bittikten sonra özel bir aparat sayesinde önceden lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan alana planlanmış sayıda delikler yani köklerin ekileceği kanallar açılır. Kanal sayısının ekilecek greft sayısı ile eşit olması gereklidir. Kanalların açılması esnasında mevcut saç çıkış açısına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu açı önceki saç durumuna sadık kalınarak belirlenir.

Greftlerin ekilmesi operasyonun son aşaması olup ilk aşamada alınan köklerin ikinci aşamada açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Bölge daha önce lokal anestezi ile uyuşturulduğundan herhangi bir ağrı olmaz.

Yurtdışından gelip, otelde kalmak istemeyen hastalar hariç bütün hastalar operasyon sonrası taburcu edilir. Hastanede yatmalarına gerek yoktur.

İlk yıkamanın hastane veya klinikte yapılmasında fayda vardır. Operasyondan en erken 24 saat, en geç 72 saat sonra yıkamanın yapılması gerekmektedir. Öncelikle saç ekim sahası üzerine bir miktar yumuşatıcı losyon sürülmeli ve bu losyon 20-45 dakika bekletilmelidir. Kurumuş kanları yumuşatması için yapılan bu işlemden sonra saçlar ılık bir su ile durulanır ve losyondan arındırılır. Ardından özel medikal bir şampuan avuç veya saçın diğer bölgelerinde köpürtülüp hem ekim hem alım sahası yıkanır. Yıkama parmak uçları ve avuç ayası ile olmalı ve asla tırnaklar kullanılmamalıdır. Yıkama bittikten sonra kağıt bir havlu ile saç hiçbir şekilde ovalanmadan sadece nemi alınarak kurulanmalıdır. Her geçen gün yıkamanın dozu biraz daha arttırılmalı ve ortalama 7-10 gün sonra saçlı deride hiçbir kabuk, tortu, kurumuş kanlar kalmamalıdır.

Bakım rehberi:

* Ameliyat sonrası önerilen ağrı kesiciler tüm ağrı ve gerginlik hislerini kontrol edecektir.
* Ameliyat sonrası erken dönemde yüzünüzde hafif şişme olacaktır. Bu durum birkaç günde tamamiyle, kendiliğinden düzelir.
* Eğer bandaj kullanıldıysa operasyondan sonraki birinci gün içinde çıkartılacaktır.
* Aşırı aktivite saçlı deriye olan kan akımını arttırıp deri kesilerinin ya da saç ekimlerinin kanamasına neden olabileceğinden yoğun aktivite gerektiren işlerden ve yakın temas gerektiren sporlardan uzak durmanız gerekmektedir
* Saç ekiminden 3-4 hafta sonra, ekilen saçlar dökülerek saç hücreleri bir istirahat ve adaptasyon dönemi geçirecektir.
* Ameliyattan yaklaşık 6-18 ay sonra yeni saçlarınızın uzamaya başladığını göreceksiniz.
* Ameliyattan sonra cinsel aktivite 10 gün, ağır egzersizler ve spor 6 hafta kısıtlanmalıdır.
* Ameliyattan önce ve sonra 20 gün sigara içmeyiniz.
* Ameliyat sonrası önerilecek ilaçları düzenli olarak kullanınız.
* Ameliyat sonrası saçınızı 15 gün süre ile sık tarak ve fırça ile taramayınız.
* En az 45 gün saçınızı özellikle asit tabletli boyalarla boyamayınız, perma yaptırmayınız.
* Ameliyat sonrası saçlarınızın sağlığı için doktorunuzun önereceği cilt için uygun pH değerindeki şampuanları ve yıkama programlarını uygulamanız gereklidir.

Kaş Ekimi

Kaş ekimi, kaşların yanlış biçimlendirilmesi sonucunda meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesinde ve dökülen kaşların tedarik edilmesinde uygulandığı gibi yara, yanık, ameliyat ve dikiş izlerinin kapatılmasında da tercih edilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun kaybedilmiş olan kaşların yeniden oluşturulması ya da mevcut kaşların yoğunlaştırılması, kalınlaştırılması ve istenilen estetik formda biçimlendirilmesi kaş ekimi ile mümkündür… Unutulmamalıdır ki, azalan ve dökülen kaşların yerine yeni kaşların çıkması mümkün olmadığından, kaybedilen kaşları telafi etmenin tek yolu kaş ekimidir.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve Bıyık kişinin kimliğinde önemli yer işgal etmektedir. Çok çeşitli şekiller verilebilen erkeğe özgü bir aksesuar gibidir. Köselerde testesteronun yetersizliği sebebiyle hiç çıkmadığı gibi hormon düzeyi normal iken genetik yapıdan dolayı çok seyrek ya da dağınık halde çıkabilir. Her iki halde de kişi rahatsızlık duyabilmektedir.