Lazer Epilasyon

Eski çağlardan beri istenmeyen kıllardan kurtulmak için insanoğlu değişik yöntemler denemiştir. Ancak aşırı kıllanma ya da istenmeyen yerlerde kılların çıkması yalnızca kadınları değil aynı zamanda erkekleri de rahatsız eden bir sorundur.

Kılların tıraş edilmesi, cımbız, kimyasal maddeler ve ağda gibi yöntemler geçici çözümler sağlamaktadır. Bugün teknolojik gelişimlerle beraber ortaya çıkan yöntemler de çeşitlenmiştir. Lazer Epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için alternatif bir yoludur. Lazer epilasyon’da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Kılların büyümesi üç safhadan oluşur. Lazer yöntemi kıla, büyüme (anagen) safhasında etki edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle kılların yalnızca bu safhada olanları yok edilebilmektedir. Epilasyon bölgesindeki anagen safhadaki kılların oranı arttıkça her seanstaki başarı oranı da artar.

Lazer, büyüme safhasındaki (anajen safha) kıl köklerindeki melanini hedefler. Kıl, ışığı emer ve burada ışık ısıya çevrilir, çevredeki dokulara herhangi bir şekilde zarar vermeden kıl kökü tahrip olmasıyla kılın yeniden büyümesi engellenir.

Uygulama yapılan bölge hafifçe pembeleşip kızarabilir. Birkaç dakika ya da saat içerisinde düzelecektir. Güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşe maruz kalan bölgeler için güneş kremi kullanılmalıdır. Bunun dışında nemlendirici bir krem kullanımı faydalı olabilir.

Seans öncesinde ağda, cımbız ya da tüy dökücü kremlerle almaktan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar lazerin etkisini göstermesini engeller. Uygulamadan 3-10 gün sonra ciltte kıllar oluşur. Bunların çoğu işlem görmüştür ve büyüme yetilerini kaybetmiş “düşmekte olan” kıllardır. Kıl foliküllerinin cilt altında kalan kılları temizlemesi gerekmektedir. Uygulama aralarında ağda, cımbız ya da renk açıcı kullanılmamalıdır.

Önemli Uyarı

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından güzellik salonlarında Lazer ve IPL cihazları ile epilasyon yapılması yeni düzenlemelerle yasaklanmıştır. Lazer ve IPL ile epilasyon sadece Sağlık Bakanlığından ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarında yapılabilir.