Kızlık zarı

Kızlık Zarı

Kızlık zarının latince ismi hymendir. Hymen eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı olarak geçmiştir. Günümüzde kızlık zarının sağlamlığı ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Hymen anatomik yapı olarak, vajen girişinde bulunan mukoza katlantısından oluşan zardır. Hormonal etkenlere bağlı olarak zar yapısında ergenlik sonrası incelme ve elastikiyetinde artma olur. Hymen şekil olarak tiplere ayrılır. Hymen tipleri %95 oranında annuler (halka) şeklindedir.

Hymen yırtılmalarında ilk bir kaç günlük zaman süresi içinde yırtığın yeni oluştuğu anlaşılabilir. Daha sonraki zamanlarda yırtık kenarlarındaki yara dokusu iyileşerek yırtığın yenimi oluştuğu, eskiden mi olduğunu anlamak imkansızlaşır.
Hymen yırtılması ilk ilişki dışında bazı durumlarda da meydana gelebilir. Masturbasyon sırasında, tekvando gibi uzak doğu sporlarında, jimnastik gibi bacakların çok fazla açılarak gerildiği bazı spor türlerinde, genital bölge üzerinde meydana gelen yaralanma ve kazalarda zarda yırtılmalar oluşabilir.

Kişinin ilişki sayısı, geçirdiği tıbbi muayne ve işlemler kısmende olsa onarım tekniğini değiştirir. Zar onarımı açısından yırtığın yeni ya da eski olmasının, nasıl meydana gelmiş olduğunun önemi yoktur.
Himenoplasti de işlem süresi ortalama 30 dakikadır. Hastanın konforu ve işlem sonrasındaki psikolojik rahatlığı açısından sedasyon anestezisi altında işlemin yapılması idealdir. İşlem süresince hiç bir rahatsızlık,ağrı ve acı duymayan hasta aynı gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir.

Hymenoplastide tekniği belirleyen ise, muayne esnasında tespit edilecek olan zarın o anki durumudur. İdeal olan teknik, kalan zar parçalarını zarif ve çok ince aletler yardımıyla özel sütürlerle ( dikiş ipi ) orjinal haline geri döndürebilmektir.
Hymen kalıntılarının çok tahrip olduğu ya da hiç görülmediği durumlarda zar onarımı için vajen duvarlarından kaldırılan fleplerde kullanılabilir.

Zarif aletlerle yapılan ve uygun sütür materyalinin kullanıldığı doğru teknik sayesinde zar onarıldığı taktirde işlem kalıcıdır. Kişinin vajinal akıntısı, mekanik tahrip ve fizyolojik yapısı gereği bazen kaynama tam olmayabilir.
Hymenin ilk ilişki sonrası kanamasını üzerindeki kılcal damarlar ve hymenin elastikiyet derecesi sağlar. Onarılması doğru teknikle yapılmış olan hymenler içinde kanama olasılığı orjinal hymenler gibi olmaktadır.